באופן כללי, ישנם שני קווים מנחים משמעותיים בניהול השקעות בימינו. האחד, פיזור השקעות והשני, חשיפה בינלאומית, כאשר המטרה של משקיעים רבים, בין אם ותיקים או בין אם רק עכשיו התחילו לסחור בזירה הפיננסית, היא תשואה חיובית וגם יציבה. מכאן עולה השאלה הרלוונטית למרבית המשקיעים: באיזו בורסה כדאי להשקיע? בעולם ישנן אינספור בורסות למסחר בניירות ערך: במדינות אירופה, בסין, ביפן ועוד. אך אין ספק שארצות הברית מייצגת מבחינת משקיעים רבים את מעצמת העל הפיננסית הגדולה והמרכזית בעולם. לפיכך, הרבה משקיעים ישראלים מתלבטים האם להשקיע בבורסה הישראלית או להעדיף את זו האמריקאית. והתשובה? כמו דברים רבים בחיים, התשובה אינה חד משמעית.

היקפי מסחר

הבורסה הישראלית כוללת בורסה אחת בלבד, היא הבורסה לניירות ערך בתל אביב. למרות שמדובר בבורסה בעלת ותק יחסית מכובד (משנת 1953), מספר המניות בה נשאר מצומצם וגם השנה (2017) הוא לא עבר את ה-500. כלומר, מספר החברות הנסחרות בה קטן וכך גם מחזורי והיקפי המסחר. לעומתה, הבורסה האמריקאית כוללת מגוון של בורסות פיננסיות שהבולטת והמרכזית ביניהן היא כמובן NYSE –New York Stock Exchange. לצדה פועלות בורסות נוספות דוגמת NASDAQ, AMEX, CBOE, OTCBB ואחרות. ארצות הברית היא ללא עוררין, מעצמת מסחר מובילה בעלת מרכז פיננסי חשוב וגדול בזירה העולמית. מספר החברות והתעשיות הנסחרות בבורסה האמריקאית הוא עצום, מחזורי המסחר היומיים נאמדים בעשרות מיליארדי דולרים ומכאן שגם מגוון האפשרויות עבור המשקיע הפוטנציאלי בבורסה גדול פי כמה וכמה לעומת אלו שהבורסה הישראלית יכולה להציע.

ובכן, מה זה אומר מבחינת המשקיע הישראלי? אם אתם רוצים לצלול לתוך עולם הפיננסים, מחפשים אפיקי השקעה מגוונים, מעוניינים להשקיע בענפי תעשיה ייחודיים ולהיחשף לחברות זרות המנפיקות את מניותיהן למסחר בבורסה, הבורסה הישראלית עשויה להיראות לכם רדודה למדי לעומת שפע האפשרויות שהבורסה האמריקאית טומנת בחובה.

היכרות עם הזירה הפיננסית

ההשקעה בבורסות האמריקאיות קוסמת לרבים בשל מגוון האפשרויות העצום שהן מציעות עם זאת, ישנם יתרונות לא מבוטלים גם לבורסה בישראל. מדוע? הזירה הפיננסית המקומית ידועה יותר לישראלים שמכירים היטב את החברות שמניותיהן נסחרות בבורסה, את בתי ההשקעות הפועלים בישראל ואת הדקויות והניואנסים הרלוונטיים למסחר מוצלח שמניב רווחים. כמו כן, המשקיע הישראלי מרגיש בבית בבורסה מקומית, הוא מכיר את השפה ורגיל למטבע ולכן, גם יותר קל לו לתפעל את מערכות המסחר הממוחשבות שמעניקות לו תחושת ביטחון ושליטה.

מערכות מסחר מתקדמות

אם משווים את מערכות וכלי המסחר בבורסה, אלה של האמריקאיות ואלה של המקומית, אפשר לראות שמבחינה מסוימת מערכות המסחר האמריקאיות מתקדמות ומפותחות יותר לעומת אלה הישראליות. תוכנות לסריקת חדשות, מערכות למעקב אחר פקודות הסוחרים בבורסה, תוכנות המספקות בכל רגע נתון נתונים אודות המתרחש בזירה הפיננסית וכיוצא באלה – הם כולם כלים שפותחו והותאמו במיוחד לצורכי מסחר בבורסה האמריקאית. הבורסה הישראלית, לעומתה, איננה מתאפיינת בתנועה רבה, ולכן גם השקעה בפיתוח מערכות מתקדמות איננה כדאית מבחינת המפתחים וכתוצאה מכך המערכות הממוחשבות המקומיות פשוטות יותר.

עם זאת, בכדי לא לשים את כל הביצים בסל אחד, כדאי לבחון אסטרטגיה של פיזור השקעות העשויה להפחית סיכונים על ידי הרכבת תיק השקעות הכולל מניות וניירות ערך הנסחרים בבורסה המקומית, לצד ניירות הערך הנסחרים בבורסות האמריקאיות. באופן כללי ניתן לסכם ולומר כי מבחינה טכנית, היות והמסחר בבורסה מתבצע כיום באופן מקוון, קיים הבדל קטן בין מסחר בבורסות האמריקאיות למסחר בבורסה הישראלית, והתוכנות הממוחשבות למסחר בישראל גם אם הן פשוטות יותר, הן נוחות וידידותיות לחלק מהמשתמשים וניתן להסתדר עמן ללא קושי מיוחד.

אסטרטגיית מסחר

שיטת המכירה בחסר, או בעגה המקצועית שורט, מאפשרת להרוויח ממניה המצויה בירידה. עם זאת, שיטת המכירה בחסר פחות מפותחת בישראל בעוד שבבורסות האמריקאיות מדובר בפעולה נפוצה הטומנת בחובה פוטנציאל ניכר לרווח אך גם סיכון לא מבוטל.

פקודת סטופ לוס המאפשרת להגביל את גובה ההפסד לסכום מסוים לבחירת המשקיע. ברגע שמחיר המניות מגיע לשער המוגדר, משודרת הוראת מכירה באופן אוטומטי. למרות שהפקודה קיימת בכל מערכות המסחר עקב העדר נזילות במרבית ניירות הערך בשוק הישראלי השימוש בפקודה לא אפקטיבי ועלול להיות אף מסוכן.

אפשרות להכנסה נוספת

על פי שעון ישראל, הבורסה האמריקאית פעילה בין השעות 16:30-23:00. חלון זמן זה מאפשר לישראלים העובדים במהלך שעות היום להקדיש את שעות אחר הצהרים-ערב למסחר בבורסה. לעומתה, הבורסה לניירות ערך בתל אביב פועלת בשעות 09:00-17:30 שהינן שעות עבודה סטנדרטיות בישראל. כך, האפשרות להכנסה נוספת פחות נוחה לישראלים המעדיפים להשקיע בבורסה המקומית בעצמם, זאת לאור החפיפה בין שעות העבודה שלהם לבין שעות הפתיחה של הבורסה.

אז היכן להשקיע? הבחירה נתונה בידיכם. כפי שראיתם, לכל אחת מהבורסות, גם לישראלית וגם לאמריקאית, יש מה להציע למשקיע הפוטנציאלי. לפיכך, חשוב לבחון את היתרונות והחסרונות שבהשקעה בכל אחת מהן, לבנות אסטרטגיית מסחר נבונה ולהיצמד אליה לאורך כל הדרך תוך התייעצות עם בעל רישיון מתאים לייעוץ פיננסי במידת הצורך.

מעוניינים לסחור בבורסות בארץ ובחו"ל? השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם

הכתבה אינה מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. האמור בכתבה זו הנו למטרת אינפורמציה בלבד ומובא כחומר רקע בלבד. אין לראות בכתבה זו ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בה הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הניתוח בכתבה זו נעשה בהתבסס על מידע אשר פורסם ו/או היה נגיש לכלל הציבור ומידע אחר, לרבות מידע שנאסף ונערך על ידי עורך הכתבה ומידע הנובע ממקורות אחרים, הנחזה כמידע מהימן, וזאת, מבלי שעורך הכתבה ו/או החברה ביצעו בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנותו. כתבה זו אינה מהווה אסמכתא ו/או אישור כלשהם למהימנות ולנכונות המידע האמור. האמור בכתבה אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. הדעות והתחזיות האמורות בכתבה, עשויות להשתנות ללא כל מתן הודעה נוספת. לפיכך, האמור בכתבה אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

אולי תאהבו גם

לרוכשים עכשיו מצלמת דרך במתנה
בשווי של 350 ש"ח!