אז מה הסיכוי להוצאת דרכון פורטוגלי? דרכון שמהווה הלכה למעשה אזרחות אירופאית. ירדנו לשטח על מנת לדבר עם אחת העוסקות במלאכת הוצאת הדרכון הפורטוגלי-אירופאי הנכסף.
תום מרגלית היא מנכ"ל "המרכז הישראלי לאזרחות פורטוגלית", והיא מספרת שעבור ישראלים רבים, בעזרת התמיכה הנכונה, הדרכון האירופאי נמצא בהישג יד.

בשנת 2015, אימצה ממשלת פורטוגל את תיקון החוקה אשר מתיר ליהודים קבלת אזרחות פורטוגלית, במידה ויצליחו להוכיח עצמם כצאצאי הקהילה היהודית בפורטוגל. לא מעט ישראלים ראו בחוק כהזדמנות לקבל אזרחות פורטוגלית שמאפשרת להם הוצאת דרכון אירופאי, וכפועל יוצא מכך, בתהליך טבעי של ביקוש והיצע, צצו להן לא מעט חברות שמלוות את התהליך – החל מעו"ד שמתמחים בבקשות מסוג זה ועד לחברות ייעודיות שממנהלות עבור לקוחותיהן את התהליך המלא להוצאת דרכון פורטוגלי-אירופאי.

בעת גירוש ספרד היו לא מעט יהודים שהיגרו לפורטוגל השכנה והכפילו את כמות היהודים במדינה. בתחילה הממלכה הפורטוגלית אימצה אל חיקה את המגורשים, אך עד מהרה החלה לכפות על היהודים את הנצרות עד שהגיעו למצב בו באופן פורמלי לא היו יהודים בפורטוגל – חלקם חיו כאנוסים והסתירו יהדותם, וחלקם היגרו למרוקו, תוניס, לוב, יוון, הולנד, אנגליה, ברזיל והאימפריה העות'מנית. צאצאיהם הישראלים של מהגרים אלו זכאים היום לדרכון פורטוגלי-אירופאי בתהליך פשוט יחסית.

בדקו עכשיו האם גם אתם זכאים >>

היות ומדובר בתחום רחב שיש בו לא מעט אנשים שמבטיחים לא מעט הבטחות, רצינו לרדת לשטח ולדבר עם אחת העוסקות במלאכה בכדי שתעשה לנו סדר גם ממבט על (כלומר על התהליך כשלעצמו), וגם מבפנים (על תחום הוצאת הדרכונים הפורטוגלים בארץ) – גב' תום מרגלית היא מנכ"ל המרכז הישראלי לאזרחות פורטוגלית, מהחברות המובילות בתחום והיחידה עם משרדים בישראל ובפורטוגל על מנת לייעל תהליכים.

"הדרכון הפורטוגלי הוא למעשה אירופאי"

 אז למה אזרחות פורטוגלית? מה הבהלה?

הדרכון הפורטוגלי הוא למעשה דרכון אירופאי. הוא מאפשר לאוחז בו לנוע בחופשיות בין מדינות האיחוד האירופי, מקנה זכות לעבוד, לגור, לסחור, ללמוד…בחלק ממדינות האיחוד הלימודים הם בחינם ובשאר במחירים זולים בהרבה מהמחירים בארץ. בנוסף, אין צורך יותר בבקשת ויזה לארה"ב משום שמדובר בדרכון אירופאי ובאופן כללי מדובר בהקניית ביטחון אישי למחזיק בדרכון ולמשפחה. יש עוד יתרונות רבים לאזרחות אירופאית בכלל ופורטוגלית בפרט.

אוקיי, אבל ישנה גם האפשרות להוציא דרכון ספרדי, אז למה בכל זאת פורטוגל?

ממשלת פורטוגל בחרה להקל על מגישי הבקשה ואינה מבקשת לבצע מבחני שפה, הכרת ההיסטוריה, השבעה למלך ולדגל ועוד, דבר המקל על מגישי הבקשה ומאפשר להם לחסוך זמן וביורוקרטיה.

ועבור מי זה מיועד, אילו אוכלוסיות יכולות לראות עצמן מועמדות?

בגדול, מדובר על כל אדם עם קשר כלשהו ליהדות ספרד ו/או פורטוגל. בזמן הגירוש לא מעט יהודים שגורשו מספרד היגרו לפורטוגל, משם הם גם היגרו בדרך כזו או אחרת, לרב למדינות כמו תוניס, לוב או מרוקו בצפון אפריקה, אבל גם לחלקים נרחבים באירופה כמו סלוניקי ואמסטרדם. יש גם אנשים שהגיעו לדרום אמריקה. ככה שכל מי שמגיע מהמדינות הללו יכול לבדוק את הסיכויים שלו.

לבדיקת זכאות ראשונית ללא התחייבות >>

וכאן בעצם אתם נכנסים לתמונה, ספרי לנו על החברה שלכם.

המרכז הישראלי לאזרחות פורטוגלית הוא גוף שהוקם במיוחד עבור מתן הפתרון היעיל ביותר למבקשים להצטרף לתהליך הוצאת האזרחות הפורטוגלית. יש לנו ניסיון רב בתחום, אנחנו מכירים את החוק על בוריו ומלווים אלפי ישראלים בתהליך. אנחנו ערוכים לתת שירות מקצה לקצה, עם מינימום מעורבות של הלקוח. יש לנו משרדים בישראל ובפורטוגל כדי לייעל תהליכים ולשמור על תקשורת רציפה תוך כדי תהליך.

כן, אבל לא חסרות חברות בשוק. למה לבחור בכם?

כיום, ישנן חברות נוספות שנותנות את האפשרות להגשת בקשה לאזרחות וכמובן גם משרדי עו"ד שעושים זאת בהצלחה מועטה ובזמן המתנה רב. קמנו כדי לתת את השירות המהיר והיעיל ביותר ללקוחותינו. המרכז הישראלי לאזרחות פורטוגלית עוסק כעת אך ורק במתן אזרחויות פורטוגליות כך שייעלנו את התהליך בצורה המקסימלית. בנוסף לכך, יש לנו את הקשרים המיוחדים שנוצרו במהלך השנים בפורטוגל. כל אלו באים לידי ביטוי בשירות היעיל והמהיר ביותר האפשרי ללקוחות שלנו ובליווי צמוד של מנהל לקוח אישי.

מה הליך ההוצאה?

ההליך פשוט יחסית, הוא בנוי משלושה שלבים – קודם כל יש צורך לעשות ריכוז מסמכים להגשה ראשונית לקהילה היהודית, לאחר מכן, מגיע שלב קבלת אישור הקהילה, זה כולל הכנת מסמכים מקוריים, רשמיים החתומים ע"י נוטריון ואפוסטיל ומתורגמים לפורטוגזית, אותם אנחנו שולחים למשרד המשפטים בפורטוגל. בסוף יש את שלב קבלת תעודת לידה ואישור לאזרחות.

ואילו קשיים עלולים לצוץ?

השלב הכי בעייתי כנראה מגיע בהתחלה. בשלבים הראשונים להגשת הבקשה יתכנו קשיים בריכוז מסמכים מהעבר כמו תעודת לידה של ההורים והסבים והוכחות דומות לצאצאיות. יחד עם זאת, לאור הניסיון הרב שיצברנו, אנו יודעים לייצר מסלול הוכחה הנסמך על מידע מהשטח, אנשי מקצוע וכלים נוספים שאנו נעזרים בהם. כמובן שכולם במסגרת החוק ופועלים לטובת הצלחת ההליך.

בואי נדבר רגע מספרים. מהו אחוז המוציאים מתוך הפונים ומה מספרם האבסולוטי?

המרכז הישראלי לאזרחות פורטוגלית נוצר מתוך רעיון ומטרה לתת שירות לישראלים ולכן אחוז ההצלחה שלנו גבוה. מתוך אלפי בקשות שונות נפסלו רק 3 וגם הן מסיבות של רישום פלילי לאותם מגישים.

 "מתחייבים להחזר כספי במידה ולקוח לא צלח את השלב הראשוני"

 ובכל זאת, קרה ואדם התחיל את התהליך ולא צלח אותו, מה עושים? יש פיצוי?

אנחנו מתחייבים להחזר כספי במידה ולקוח לא צלח את השלב הראשוני והחשוב של קבלת אישור הקהילה היהודית בפורטוגל. כמובן שזה רק השלב הראשון וישנה עוד דרך יחד. עם זאת במידה ואנו רואים שלא קיימת אפשרות לקבלת האישור הראשוני הנ"ל אנו לא מתחילים תהליך עם הלקוח. במידה ולקוח קיבל תשובה שלילית בסוף התהליך אנו מסייעים לו בהגשת ערעור למשרד המשפטים בפורטוגל באמצעות עורכי הדין שלנו.

מה בעצם המצב החוקי בישראל עבור מישהו שהוציא דרכון פורטוגלי? האם הוא מוותר על זכויות מסוימות?

אזרח יכול להחזיק ברשותו לא יותר מ- 3 אזרחויות שונות ובמקרה הזה אין משמעות להיותך אזרח של ישראל וגם של פורטוגל. 

הדברים של מרגלית משרטטים מציאות אמביוולנטית – מצד אחד דומה שתהליך הוצאת הדרכון הוא תהליך פשוט בן 3 שלבים, מצד שני בקיאות בביורוקרטיה והמצאת המסמכים הם המפתח להצלחת התהליך.
המסקנה פשוטה, אין תחליף לניסיון, למקצועיות ולליווי האישי. כשאנחנו רוצים להסתפר אנחנו הולכים לספר, כשיש לנו בעיה ברכב אנחנו פונים למוסך. באותה מידה, כשרוצים להוציא דרכון פורטוגלי מומלץ מאוד לפנות לחברה ייעודית שזה תחום פעילותה.


לפרטים נוספים ובדיקת זכאות ללא עלות – השאירו את הפרטים שלכם כאן:

אולי תאהבו גם

לפרטים נוספים ובדיקת זכאות ללא עלות – השאירו את הפרטים שלכם כאן: