הוקשחו תנאי הזכאות לאזרחות פורטוגלית. איך זה ישפיע עליכם?

באפריל 2015, קרה דבר מופלא. 'חוק האינקוויזיציה' נכנס לתוקפו בפורטוגל וקבע שצאצאי היהודים אשר גורשו מהמדינה החל מסוף המאה ה-15, זכאים לקבל אזרחות פורטוגלית. ולמי שתוהה, אזרחות פורטוגלית משמעה אזרחות אירופאית. אבל לאחרונה, כשלוש שנים ואלפי-ישראלים-בעלי-דרכון-אירופאי-טרי מאוחר יותר, הוקשחו תנאי הזכאות. אז איך נראה התהליך עכשיו ומה חשוב לדעת? הנה כל המידע לפניכם.

בשביל מה זה טוב?

כאמור, דרכון פורטוגלי הוא דרכון אירופאי לכל דבר ועניין. מכיוון שפורטוגל היא מדינה המשתייכת לאיחוד האירופי, מי שמחזיק בדרכון פורטוגלי רשאי לנוע בחופשיות בתחומי האיחוד, ללמוד במוסדות החינוך הגבוה בחינם או בהנחות משמעותיות ולעבוד, לגור ולסחור באירופה, ואינו נדרש להנפיק ויזת תייר לארצות הברית לביקור של עד שלושה חודשים. וכל אלה הם רק חלק מהיתרונות שמהם נהנים המחזיקים בדרכון פורטוגלי בפרט ובדרכון של האיחוד האירופי בכלל.

מעבר חלק בין מדינות האיחוד, ולא רק. דרכון פורטוגלי.

רבותיי, ההיסטוריה מתקנת

כדי להבין בדיוק על מה ולמה זכאים היהודים לדרכון פורטוגלי, נדרש מעט רקע היסטורי. הכול התחיל בשנת 1492, אז הוציאו מלך ארגון ואשתו, פרננדו השני ואיזבלה, צו מלכותי שאוסר על יהודים לחיות בממלכתם, היא ספרד של היום. בני הזוג היו קנאים דתיים שרצו להפוך את כל ממלכתם לנוצרית ולגרש או להמיר את דתם של כל המיעוטים הדתיים האחרים. ליהודים ניתנו שלושה חודשים בלבד להחליט אם ברצונם לעזוב את המדינה או להתנצר. רבים מאלה שהתנצרו, שמרו על יהדותם בסתר.

היהודים שבחרו לעזוב התפזרו לכל עבר – פורטוגל, איטליה, גרמניה, הולנד, צפון אפריקה ומדינות האימפריה העות'מנית, בין היתר. לא חלף זמן רב, וב-1496 הצטרפה גם פורטוגל לגל הקנאות הנוצרית ששטף את האזור. היהודים שברחו מספרד לפורטוגל, כמו גם אלה שחיו שם מלכתחילה, נאלצו לברוח שוב או להתנצר. שוב נדדו אלפים רבים של יהודים למדינות כמו מרוקו, יוון, בולגריה, אלג'יריה ולוב, וכן למדינות אירופה השונות ולאימפריה העות'מנית.

ההתפזרות של היהודים ברחבי העולם הייתה כל כך מפושטת, עד שהיום נמצאים ברשימת הזכאים גם יהודים שנושאים שם משפחה ממוצא אשכנזי, שלמעשה היגרו למדינות אירופה, וגם יהודים ממוצא ספרדי, שהגיעו לצפון אפריקה ולאימפריה העות'מנית. לכן, גם שמות כמו ויצמן, ליברמן ורבינוביץ', בין היתר, מתועדים ברשימות מגורשי ספרד לצד שמות כמו סמואל, פרץ וקסטיאל.

בחזרה להווה – הקשחת התנאים

לפני שנפרט על הקשחת התנאים, עלינו להסביר מהו ההליך להוצאת אזרחות פורטוגלית. למעשה, זהו הליך פשוט ביחס להליכים בירוקרטיים (עם דגש על המילה 'ביחס', כי בכל זאת מדובר בהליך בירוקרטי)  וכולל רק שלושה שלבים:

  1. ריכוז מסמכים להגשה ראשונית לקהילה היהודית.
  2. אישור הקהילה, שכולל את הכנתם של מסמכים מקוריים ורשמיים, החתומים על ידי נוטריון ואפוסטיל (מתורגמים לפורטוגזית) ונשלחים למשרד המשפטים בפורטוגל.
  3. קבלת תעודת לידה ואישור האזרחות.

אם כן, במסגרת תהליך הבקשה לקבלת אזרחות, ראשית יש לקבל את אישור הקהילה היהודית בפורטוגל. התנאים שהוקשחו למעשה משפיעים על שלב זה. החל מפברואר 2018, חלה הקשחה בתנאי קבלת אישור הקהילה לזכאות לאזרחות, במיוחד ליהודים שמוצאם מעירק, איראן, מצרים, סוריה, ברזיל ומקסיקו, שנחשבות כשנויות במחלוקת על ידי הקהילה היהודית בפורטוגל. במסגרת התנאים החדשים, מתבקשים מגישי הבקשה להציג בפני הקהילה עץ שורשים שמתעד חמישה דורות היסטוריים. על עץ השורשים להציג מידע מפורט על משפחת מגיש הבקשה ולכלול שמות, תאריכי לידה, תאריכי פטירה (במידה שרלוונטי) ומדינות לידה. תנאי חדש זה מקשה מאוד על מגישי הבקשה שכן למרבית האנשים אין מידע או רישומים שמציינים את תאריך הלידה של סבא רבא של הסבא שלהם, למשל. עם זאת, למרות שהתנאי החדש מציב אתגר והופך את התהליך למורכב יותר, יש לו פתרון פשוט: ליצור דו"ח גנאלוגי, שאותו מכין גנאלוג מקצועי ובו מפורטת שושלת המשפחה לדורותיה.

אחרי שקראתם את החדשות הללו, אתם ודאי תוהים האם המאמץ שווה את זה. ובכן, המשיכו לקרוא.

אחוזי הצלחה ומה עושים כשבקשה נדחית

אין ספק שמי שמנסה לצאת לדרך לאזרחות פורטוגלית לבד, ללא ניסיון וללא ליווי, עלול למצוא את עצמו בג'ונגל בירוקרטי סבוך ולא מוכר. לשם כך, ישנם לא מעט אנשי מקצוע שעוזרים למבקשי האזרחות ומומלץ מאוד להיעזר בהם. איך יודעים במי לבחור? לפי אחוזי ההצלחה כמובן.

מומלץ מאוד להשתמש במקצוענים בכדי לא לטבוע בבירוקרטיה, המרכז הישראלי לאזרחות פורטוגלית.

במרכז הישראלי לאזרחות פורטוגלית, שהוקם כדי לתת שירות מקצועי במהירות וביעילות הגבוהות ביותר, אחוזי ההצלחה הם גבוהים. המרכז מורכב מקבוצה של אנשי מקצוע שיש להם קשרים עמוקים בפורטוגל ושבמשך שנים עבדו מאחורי הקלעים של תחום הנפקת הדרכונים הפורטוגלים. לכן, מתוך כ-2,600 בקשות שהוגשו על ידי המרכז, רק שלוש נפסלו כאשר גם אז, הסיבות ננעצו בעברו הפלילי של המגיש.

ובכל זאת, מה יקרה אם תדחה הבקשה שלכם? ובכן, במקרים שבהם נדחית הבקשה בשלב הראשוני והמשמעותי של קבלת אישור הקהילה היהודית בפורטוגל, המרכז הישראלי לאזרחות פורטוגלית מתחייב להחזיר ללקוח את כל כספו. חשוב להבהיר שברגע ששלב ראשוני זה לא צולח, המשמעות היא שאין טעם להמשיך בהליך. במקרה שהבקשה נדחית בשלבים מאוחרים יותר, המרכז עוזר ללקוח להגיש ערעור למשרד המשפטים בפורטוגל באמצעות משרד עורכי הדין המקומי שלו.

 

הכול עניין של ניסיון, המרכז הישראלי לאזרחות פורטוגלית.

כך, המרכז מתחייב ללוות את הלקוחות ולתמוך בהם לאורך כל ההליך הבירוקרטי, שדורש התמחות מאוד ספציפית, ולתמוך בהם בכל שלבי התהליך. אז אם אין מה להפסיד, נשאר רק לנצל את ההזדמנות ולנסות. מקסימום, יהיה לכם דרכון אירופאי ביד.

כל מה שצריך לשם כך הוא להשאיר את השם המלא שלכם ומספר הטלפון ויועץ של המרכז יחזור אלייך.

לפרטים נוספים ובדיקת זכאות ללא עלות – השאירו את הפרטים שלכם כאן:

לפרטים נוספים ובדיקת זכאות ללא עלות – השאירו את הפרטים שלכם כאן: