"מהניסיון שלי, המפתח להצלחת התהליך הוא מנהל תיק לקוח צמוד שנמצא אתכם בקשר שוטף, ומשיג עבורכם את כל האישורים והחתימות הנדרשים."

את ההמלצה הזו, לישראלים העומדים להגיש בקשה לקבלת דרכון פורטוגלי, קיבלנו מפטריסיה, מנהלת התפעול של נציגות המרכז הישראלי לאזרחות פורטוגלית בליסבון. כידוע, יהודים ישראלים, הנמנים על צאצאיהם של יוצאי צפון אפריקה ומדינות הבלקן, זכאים לקבל אזרחות פורטוגלית המקנה חברות באיחוד האירופי כולו, וביקשנו מפטריסיה לרכז עבורם את כל התשובות, לשאלות ששואלים אותנו אנשים שעומדים להיכנס לתהליך.

איך בעצם מתבצע התהליך בפורטוגל, לאחר הגעת המסמכים מישראל?

המסמכים מגיעים אלינו מישראל בבלדרות מאובטחת ועם קבלתם אני בודקת אותם, ובמידת הצורך מבררת פרטים עם המשרד בישראל. לאחר שצוות המשרד מוודא שכל המסמכים תקינים אני מעבירה אותם לעורך דין שלנו לבדיקה נוספת לפני שהוא מעביר אותם למשרד המשפטים הפורטוגלי.

מה לדעתך הגורם החשוב ביותר להצלחת תהליך הוצאת הדרכון?

האותנטיות של המסמכים והדרך בה מציגים אותם בפני משרד המשפטים בפורטוגל, הם שיקבעו אם וכמה מהר הבקשה תאושר. מאד חשוב שכל המסמכים יועברו מאושרים וחתומים ע"י נוטריון, ואני עושה את זה בעזרת מנהלי הלקוחות שיושבים במשרד הישראלי.

מהניסיון הרב שלנו בתחום הלגליזציה של ההגירה לפורטוגל, המפתח לתהליך קבלת אזרחות מהיר וחלק, הוא מנהל תיק לקוח צמוד ומקצועי שמכיר את הלקוחות באופן אישי, נמצא איתם בקשר שוטף לכל אורך הדרך, דואג לבדוק היטב ולעומק את המסמכים שלהם, ומשיג עבורם את כל האישורים והחתימות הנדרשים.

עם איזה סוג של מסמכים יש הכי הרבה קשיים?

מרבית הקשיים בהם אנו נתקלים קשורים לתעודות היושר היות וישנם מקרים בהם למבקש האזרחות יש עבר פלילי מחוץ למדינת ישראל. מהסיבה הזו אנחנו מתשאלים את הלקוחות שלנו באופן יסודי, ובמידה והם מתגוררים כעת, או גרו בעבר בחו"ל, תקופה ארוכה, אנו דואגים שיוציאו תעודת יושר גם מהמדינות הנוספות בהם התגוררו.

בנוסף, לעיתים יתכנו בעיות גם עם תעודות לידה שבהן השם הרשום שונה מהשם הרשום במסמכים אחרים.

כאשר אנחנו מטפלים בתיק בו עלולות להיות בעיות מסוג זה אנחנו מקפידים לשמור על שקיפות מלאה מול הלקוח, מעדכנים אותו באופן שוטף על ההתקדמות, ולעולם לא מבטיחים הבטחות סרק באשר להצלחת התהליך ומועד סיומו.

במידה והגשתי את כל המסמכים והכול בהם תקין, האם יש אפשרות שהתהליך ייקח פחות משנתיים?

לאחר קבלת הזכאות מהקהילה היהודית ובמידה ושאר המסמכים מוגשים מישראל באופן מושלם ובזמן, התהליך אמור לקחת כ 18 חודשים מרגע ההגשה במשרד המשפטים.

לאחרונה פורסם כי משרד המשפטים הפורטוגלי הודה באופן לא רשמי שתקועות אצלו קרוב ל-8,000 בקשות מישראלים. מה האמת מאחורי הפרסום? ומדוע התהליך מתעכב כל כך הרבה זמן?

להערכתי המספר אף גבוה מזה ואחת הסיבות העיקריות לכך היא בעיות שונות המתגלות בתיקים. הישראלים מאוד אוהבים להסתובב בעולם והרבה פעמים קורה שהם נשארים במדינה מסוימת מעבר ל-3 חודשים, כלומר באופן לא חוקי. כאשר זה קורה ומשרד המשפטים הפורטוגלי מגלה זאת, או שהוא מגלה שיש להם עבר פלילי במדינה כלשהי, מחוץ לישראל, כאן מתחילות הבעיות שגורמות מיד לעיכובים בתהליך.

ומה לגבי העלויות?

תהליך הוצאת האזרחות כולל בתוכו עלויות עפ״י שלבי ההתקדמות. במידה ולא עברת את השלב הראשון והחשוב, שהוא הכרה על ידי הקהילה היהודית בכך שהנך מצאצאי מגורשי ספרד – כספך יוחזר במלואו.  במידה וקיבלת זכאות – באפשרותך להמשיך בתהליך.

לסיכום, חשוב לזכור שתהליך הוצאת האזרחות הוא עניין מורכב הדורש מספר בדיקות של ממשלת פורטוגל אודות מבקש האזרחות. בסופו של התהליך, מקבלים תעודת לידה, שהיא המסמך הרשמי להיותך אזרח מהשורה הראשונה, כאילו ממש נולדת בפורטוגל.

יש לכם שאלות נוספות בנושא קבלת אזרחות פורטוגלית? מוזמנים לפנות אלינו ונשמח לעזור.

לפרטים נוספים ובדיקת זכאות ללא עלות – השאירו את הפרטים שלכם כאן:

אולי תאהבו גם

לרוכשים עכשיו מצלמת דרך במתנה
בשווי של 350 ש"ח!