יותר ממיליון ישראלים כבר בודקים האם המשפחה שלהם קשורה ישירות ליהדות ספרד ולגירוש ממנה אל פורטוגל – מי שמצליח להוכיח את הנושא, יוכל להוציא דרכון פורטוגלי ולהיות אזרח מן השורה באיחוד האירופי.


דרכון פורטוגלי משמש כאזרחות אירופאית – מה זה נותן בפועל?

הדרכון מאפשר לך להגיע לכל מדינה באירופה ושלל הזדמנויות והטבות בתחומים שונים:

  • לימודים – בעלי דרכון אירופאי יכולים ללמוד בכל מדינות אירופה ללא ויזה או אשרה מיוחדת ובמדינות מסוימות תקבלו גם הטבות בשכר הלימוד.
  • עבודה – האזרחות האירופאית מאפשרת לך ולבני משפחתך לעבוד באירופה. דרכון אירופאי יכול לשמש כיתרון גם למי שלא מתכוון לעזוב את ישראל כיוון שגם חברות בינלאומיות הפועלות בישראל יעדיפו לקבל לעבודה אנשים עם דרכון אירופאי.
  • עסקים – בעלי דרכון אירופאי יכולים לפתח קשרי עבודה ועסקים עם מדינות איתן בעלי דרכון ישראלי אינם יכולים לעבוד.
  • טיולים – בעלי אזרחות אירופאית חופשיים כמובן במעבר בין כל מדינות אירופה אבל לא רק – עם דרכון אירופאי תוכלו לבקר בארצות הברית ללא צורך בויזה וגם במדינות כמו אינדונזיה (אליהן לא ניתן להיכנס עם דרכון ישראלי).

 


אולי גם לך מגיע דרכון פורטוגלי?

לפני כשנתיים החליטה ממשלת פורטוגל לעשות שינוי בחוק העוסק במתן אזרחות ליהודים מקרב מגורשי ספרד. ההחלטה הייתה פשוטה:
כל מי שיכול להוכיח שמשפחתו גורשה במהלך האינקוויזיציה וגירוש ספרד לפורטוגל ואחר כך למדינות אחרות, ביניהן מדינות צפון אפריקה, טורקיה, בולגריה, איטליה ומדינות אירופה אחרות, יוכל לקבל דרכון פורטוגלי.

אם המשפחה שלך היא מהאזורים הללו ייתכן והמקור שלה הוא דווקא בספרד, משם גורשו היהודים לפורטוגל השכנה ואחר כך התפזרו באזור אפריקה ואירופה. היום, בזכות החוק המשודרג, גם מי שנולד בישראל אבל יכול להוכיח את הקשר המשפחתי לגירוש ספרד, יוכל לקבל דרכון פורטוגלי, מה שהופך אותו לאזרח אירופאי מן המניין.

לפרטים נוספים ובדיקת זכאות ללא עלות – השאירו את הפרטים שלכם כאן:

הסיבה להקלה הזו בחוק היא כדי לעודד צעירים וצעירות להגיע לפורטוגל, להקים בה בית, לעבוד בה וליצור בה יזמות עסקית חדשה.

איך זה עובד? התהליך לקבלת דרכון פורטוגלי

בשלב הראשוני יש לבדוק האם בכלל מגיעה זכאות, לצורך כך יש לאסוף את כל המסמכים הרלוונטיים על מנת להגיש אותם לקהילה היהודית בפורטוגל. כדי לאסוף את אותם המסמכים, מומלץ לפנות למרכז הישראלי לאזרחות פורטוגלית, שמהווה גורם מוסמך, שיש ביכולתו את הידע והניסיון להמציא את המסמכים הנדרשים.

הקהילה היהודית בפורטוגל היא הסמכות שמאשרת ומעניקה תעודת צאצאות למועמד. רק לאחר אישור הצאצאות ניתן להמשיך בהליך ולהגיש את בקשת האזרחות למשרד הפנים הפורטוגלי. הפנייה לקהילה היהודית והנפקת תעודת הצאצאות כרוכה באגרה של 500 יורו, אגרה אשר כלולה בעלות התהליך להוצאות דרכון פורטוגלי.

במידה ואכן הבקשה התקבלה והוכח קשר בין המועמד לבין גירוש ספרד או פורטוגל, אפשר לעבור לשלב הבא: הכנת הבקשה לממשלת פורטוגל.

הכנת הבקשה הינו הליך שמורכב ממספר שלבים ומסמכים שונים ולכן מומלץ להסתייע בו בחברה שמתמחה בכך. המרכז הישראלי לאזרחות פורטוגלית, הארגון המוביל בישראל בתחום, מבצע עבור לקוחותיו את תהליך במלואו: איסוף את תעודת המקור מהמועמד, שליחת התעודה לאפוסטיל ותרגומה, איסוף תעודת יושר מהשגרירות, יצירת העתק נאמן למקור של דרכון המועמד כמו גם מסמכים נוספים שיש בהם צורך על מנת להגיש את הבקשה ובסופו של דבר שליחת הבקשה למשרד הפנים הפורטוגלי לפתיחת התיק. את התיק מגיש עורך דין מוסמך בפורטוגל ומשולמת אגרה בסך 250 יורו למשרד הפנים הפורטוגלי בשם הלקוח.

התהליך הנ"ל לא תמיד פשוט. לעתים צצות שאלות ועולות דרישות למסמכים נוספים או בירורים. כדי לדאוג לתהליכים מהירים ופשוטים ככל שניתן, המרכז הישראלי לאזרחות פורטוגלית מצמיד מנהל תיק לקוח אישי שמעדכן את הלקוח באופן אישי ושוטף עם כל האסמכתאות להתקדמות התהליך.

איך תדע אם אתה זכאי לאזרחות פורטוגלית?

החוק המחודש מגדיר בדיוק מי יכול לקבל דרכון פורטוגלי. הבסיס הוא היכולת להוכיח שהמשפחה שלך באמת גורשה מספרד או הייתה חלק מהקהילה המגורשת בפורטוגל, אליה הגיעו כתחנה ראשונה רבים מהמגורשים.

הדרך הכי קלה להתחיל את הבירור היא לבדוק מאיפה הגיעה המשפחה. כאמור אם המשפחה הגיעה מצפון אפריקה, או מטורקיה, ייתכן והשורשים שלה בגירוש ספרד. אם יש לך מסמכים המוכיחים את השורשים הספרדיים, אלה כמובן יכולים לעזור בתהליך קבלת האזרחות. בנוסף, אם בני המשפחה שלך דוברים לאדינו, גם זה יכול לעזור כיוון שהחוק מגדיר קרבה לשפת הלאדינו כהוכחה לכך שהשורשים שלך הם מספרד או פורטוגל.

האם שם המשפחה שלך ספרדי במקורו?

החוק מגדיר שמות מסוימים ככאלו שקשורים לקהילות היהודיות בספרד ובפורטוגל. ניתן למצוא את הרשימה ברשת, אבל הדרך הפשוטה והבטוחה יותר היא להיעזר בחברה מקצועית שתבצע בדיקה בארכיונים ותיתן הערכה האם כדאי להגיש בקשה ולהתקדם בתהליך.

המרכז הישראלי לאזרחות פורטוגלית יוכל לסייע לכם בביצוע בדיקה זו בחינם וללא התחייבות.
כל מה שצריך לשם כך הוא להשאיר את השם המלא שלכם ומספר הטלפון ויועץ של המרכז יחזור אליך.

לפרטים נוספים ובדיקת זכאות ללא עלות – השאירו את הפרטים שלכם כאן:

אולי תאהבו גם

לרוכשים עכשיו מצלמת דרך במתנה
בשווי של 350 ש"ח!