אז מה הסיכוי להוצאת דרכון פורטוגלי? דרכון שמהווה הלכה למעשה אזרחות אירופאית. ירדנו לשטח על מנת לדבר עם אחת העוסקות במלאכת הוצאת הדרכון הפורטוגלי הנכסף, תום מרגלית היא מנכ"ל "המרכז הישראלי לאזרחות פורטוגלית", והיא מספרת שבעזרת התמיכה הנכונה, להחזיק בדרכון פורטוגלי נמצא בהישג יד.

בשנת 2015 אימצה ממשלת פורטוגל את תיקון החוקה אשר מתיר ליהודים קבלת אזרחות פורטוגלית במידה ויצליחו להוכיח עצמם כצאצאי הקהילה היהודית בפורטוגל. לא מעט ישראלים ראו בחוק כהזדמנות לקבל אזרחות פורטוגלית שמאפשרת להם הוצאת דרכון אירופאי, וכפועל יוצא מכך, בתהליך טבעי של ביקוש והיצע צצו להם לא מעט חברות שמלוות את התהליך – החל מעו"ד שמתמחים בבקשות מסוג זה ועד לחברות ייעודיות שמוכרות שירותי הוצאת דרכון פורטוגלי.

בעת גירוש ספרד היו לא מעט יהודים שהיגרו לפורטוגל השכנה והכפילו את כמות היהודים במדינה, בתחילה הממלכה הפורטוגלית אימצה אל חיקה את המגורשים, אך עד מהרה החלה לכפות על היהודים את הנצרות עד שהגיעו למצב בו באופן פורמאלי לא היו יהודים בפורטוגל, חלקם חיו כאנוסים והסתירו יהדותם, וחלקם היגרו למרוקו, תוניס, לוב, יוון, הולנד, אנגליה, ברזיל והאימפריה העות'מנית.

 

היות ומדובר בתחום רחב שיש בו לא מעט אנשים שמבטיחים לא מעט הבטחות, רצינו לרדת לשטח ולדבר עם אחת העוסקות במלאכה בכדי שתעשה לנו סדר גם ממבט על (כלומר על התהליך כשלעצמו), וגם מבפנים (על שוק הוצאת הדרכונים הפורטוגלים בארץ), תום מרגלית היא מנכ"ל "המרכז הישראלי לאזרחות פורטוגלית", חברה שהוקמה על ידי האנשים המנוסים ביותר בענף.

"במידה ואנו רואים שלא קיימת אפשרות לקבלת האישור הראשוני אנו לא מתחילים תהליך עם הלקוח" מרגלית מספרת על החלון לחלום האירופאי.

"הדרכון הפורטוגלי הוא למעשה אירופאי"

 

אז למה אזרחות פורטוגלית? מה הבהלה?

הדרכון הפורטוגלי הוא למעשה דרכון אירופאי, הוא מאפשר לאוחז בו לנוע בחופשיות בין מדינות האיחוד האירופי, מקנה זכות לעבוד, לגור, לסחור, ללמוד…בחלק ממדינות האיחוד הלימודים הם בחינם ובשאר במחירים זולים בהרבה מהמחירים בארץ, חוץ מזה מדובר בהקניית ביטחון אישי למחזיק בדרכון ולמשפחה, גם אין צורך יותר בבקשת וויזה לארה"ב משום שמדובר בדרכון אירופאי. יש עוד יתרונות רבים לאזרחות אירופאית בכלל ופורטוגלית בפרט.

 

אוקיי, אבל ישנה גם האפשרות להוציא דרכון ספרדי, אז למה בכל זאת פורטוגל?

ממשלת פורטוגל בחרה להקל על מגישי הבקשה ואינה מבקשת לבצע מבחני שפה, הכרת ההיסטוריה, השבעה למלך ולדגל ועוד, דבר המקל על מגישי הבקשה ומאפשר להם לחסוך זמן ובירוקרטיה.

 

ועבור מי זה מיועד, אילו אוכלוסיות יכולות לראות עצמן מועמדות?

בגדול מדובר על כל אדם עם קשר כלשהו ליהדות ספרד ו/או פורטוגל, בזמן הגירוש לא מעט יהודים שגורשו מספרד היגרו לפורטוגל, משם הם גם היגרו בדרך כזו או אחרת, לרב למדינות כמו תוניס, לוב או מרוקו באפריקה, אבל גם לחלקים נרחבים באירופה כמו סלוניקי, אמסטרדם, ויש גם אנשים שהגיעו לדרום אמריקה. ככה שכל מי שמגיע מהמדינות הללו יכול לבדוק את הסיכויים שלו.

 

וכאן בעצם אתם נכנסים לתמונה, ספרי לנו על החברה שלכם.

המרכז הישראלי לאזרחות פורטוגלית מורכב מ 4 שותפים כאשר הראשון שבהם נמצא כבר שנה על הקו של ישראל פורטוגל וצבר ניסיון רב ובעיקר קשרים רבים, הוא דאג לישראלים ואנשי עסקים רבים במהלך השנים בקבלת תושבות קבע לפני יציאת החוק, עם יציאת החוק החליט לפתוח סניף בארץ בכדי לאפשר שירות טוב יותר לישראלים המעוניינים להגיש בקשה לאזרחות פורטוגלית.

 

"משרד עו"ד פורטוגלי מספק לנו שירותים לוקלים"

 

כן, אבל לא חסרות חברות בשוק. למה לבחור בכם?

כיום ישנן חברות נוספות שנותנות את האפשרות להגשת בקשה לאזרחות וכמובן גם משרדי עו"ד שעושים זאת בהצלחה מועטה ובזמן המתנה רב, קמנו כדי לתת את השירות המהיר והיעיל ביותר ללקוחותינו, המרכז הישראלי לאזרחות פורטוגלית עוסק כעת אך ורק במתן אזרחויות פורטוגליות כך שיעלנו ומקסמנו את התהליך, בנוסף לכך יש לנו את הקשרים המיוחדים שנוצרו במהלך השנים בפורטוגל ומשרד עו"ד פורטוגלי שמספק לנו שירותים לוקליים, כל אלו באים לידי ביטוי בשירות היעיל והמהיר ביותר האפשרי ללקוחות שלנו.

 

מה הליך ההוצאה?

ההליך פשוט יחסית, הוא בנוי משלושה שלבים – קודם כל יש צורך לעשות ריכוז מסמכים להגשה ראשונית לקהילה היהודית, לאחר מכן, מגיע שלב קבלת אישור הקהילה, זה כולל הכנת מסמכים מקוריים, רשמיים החתומים ע"י נוטריון ואפוסטיל ומתורגמים לפורטוגזית, אותם אנחנו שולחים למשרד המשפטים בפורטוגל, ובסוף יש את שלב קבלת תעודת לידה ואישור לאזרחות.

 

ואילו קשיים עלולים לצוץ?

השלב הכי בעייתי כנראה מגיע בהתחלה, בשלבים הראשונים להגשת הבקשה יתכנו קשיים בריכוז מסמכים מהעבר כמו תעודת לידה של ההורים והסבים והוכחות דומות לצאצאיות, יחד עם זאת לאור הניסיון הרב שיש לנו אנו יודעים לייצר מסלול הוכחה הנסמך על מידע מהשטח, אנשי מקצוע וכלים נוספים שאנו נעזרים בהם, כמובן שכולם במסגרת החוק ופועלים לטובת הצלחת ההליך.

 

בוא נדבר רגע מספרים, אחוז המוציאים מתוך הפונים. ומה המספר האבסולוטי שלהם?

המרכז הישראלי לאזרחות פורטוגלית נוצר מתוך רעיון ומטרה לתת שירות לישראלים בארץ והסיבה לכך היא אחוז ההצלחה הגבוה שלנו אף טרם פתיחת הסניף בארץ, מדובר על כ 2600 הגשות שונות שמתוכן רק 3 נפסלו וגם הן מסיבות של עבר פלילי של אותו המגיש.

 

"אנחנו מתחייבים להחזר כספי במידה ולקוח לא צלח את השלב הראשוני"

 

ובכל זאת, קרה ואדם התחיל את התהליך ולא צלח אותו, מה עושים? יש פיצוי?

אנחנו מתחייבים להחזר כספי במידה ולקוח לא צלח את השלב הראשוני והחשוב של קבלת אישור הקהילה היהודית בפורטוגל, כמובן שזה רק השלב הראשון וישנה עוד דרך יחד עם זאת במידה ואנו רואים שלא קיימת אפשרות לקבלת האישור הראשוני הנ"ל אנו לא מתחילים תהליך עם הלקוח, במידה ולקוח קיבל תשובה שלילית בסוף התהליך אנו מסייעים לו בהגשת ערעור למשרד המשפטים בפורטוגל באמצעות משרד עו"ד שלנו.

 

מה בעצם המצב החוקי בישראל, עבור מישהו שהוציא דרכון פורטוגלי, האם הוא מוותר בכל על זכויות מסוימות?

אזרח יכול להחזיק ברשותו לא יותר מ 3 אזרחויות שונות וכך גם במקרה הזה, אין משמעות להיותך אזרח גם של ישראל וגם של פורטוגל.

 

הדברים של מרגלית משרטטים מציאות אמביוולנטית, מצד אחד דומה שתהליך הוצאת הדרכון הוא תהליך פשוט בן 3 שלבים, מצד שני בקיאות בבירוקרטיה והמצאת המסמכים הם המפתח להצלחת התהליך.

 

המסקנה פשוטה, אין תחליף לניסיון ומקצועיות, כשאנחנו רוצים להסתפר אנחנו הולכים לספר, כשיש לנו בעיה ברכב אנחנו פונים למוסך, באותה מידה, כשרוצים להוציא דרכון פורטוגלי מומלץ מאוד לפנות לחברה ייעודית שזה תחום פעילותה.

 

לפרטים נוספים ובדיקת זכאות ללא עלות – השאירו את הפרטים שלכם כאן:

אולי תאהבו גם

יש לכם מה להוסיף?

כתובת האימייל שלך לא תפורסם.